تخته نرد کادویی زیبا

تخته نرد کادویی و اقبال به آن

تخته نرد کادویی یکی از گزینه های بدیع از انتظار برای هدیه دادن به دوستان، آشنایان و اعضای خانواده است. تخته نردهای چوبی نسبت به سایر تخته نردها بازدهی بیشتری را برای استقبال افراد به عنوان یک هدیه در بر دارند. هدیه دادن تخته نرد اگرچه امروزه بسیار کم در ایران اتقاق می افتد اما می تواند در آینده یکی از هدیه های ممتاز در سبد هدیه خانواده ها باشد. تخته نرد مسافرتی کادویی کم کم در هیجان را به بازار هدایا باز می کند.

فشار زیادی در انتخاب خانواده ها جهت انتخاب تخته نرد کادویی وجود ندارد چون از نازلترین قیمت های تخته نرد تا گرانترین آنها در بازار وجود دارد. تخته نردهای چینی و کم کیفیت در بازار ایران به وفور یافت می شود که که از هسته نئوپانی با روکش ارزن چوبی ساخته می شوند که متاسفانه تولید کنندگان داخلی نیز بعضا وارد این حیطه از تولید ارزان ولی بی کیفیت شده اند. هسته نئوپانی از بازیافت خرده چوب ها و خاک اره های کارگاهی که با رزین های خاص ترکیب می شوند و سپس تحت پرس و فشار زیاد قرار می گیرند ساخته می شود. پر واضح است که این کار کیفیت چندانی ندارد و قابلیت کنده کاری و منبت کاری حرفه ای را از هنرمندان چوب کار می گیرد.

 

تخته نرد کادویی نفیس

تخته نرد و شطرنج میزی

 تخته نرد کنده کاری شده بر روی میز های چوبی یکی از زیباترین وسایل تزئینی خانه های ما را تشکیل می دهد. ست کامل صندلی ها و میزهای تخته نردی امروزه به سرعت تبلیغات و بازاریابی می گردد. در این تبلیغات  ست ها، از صندلی دو نفره پرده برداشته می شود که بعضا از چوب راش که در شمال کشور به وفور یافت می شود ساخته می گردد. البته چوب های راش سایر کشورها هم کیفیت بالایی دارند از جمله چوب راش گرجی و چوب راش آلمانی. چوب های راش مصارف عدیده ای نیز در مبلمان سازی دارند.میز تخته نرد های ساخته شده از چوب های راش از چوب های راش کوتاه و یا بلند و یا چوب های راش سوپر درجه 1 و درجه 2 نیز ساخته می شوند. رنگ طبیعی چوب راش کرم متمایل به سرخ می باشد. در ساخت پایه میزها هم اغلب از هنر خراطی استفاده می شود هنرمندان خراط از تراش با دستگاه خراطی استفاده کرده و اعمال مکانیکی را در خدمت تراش های زیبا بر روی چوب می آورند. در ایران عزیز ما شهر دزفول از نظر هنرمندان این حیطه بسیار غنی می باشد.

 

تخته نرد و شطرنج کادویی

تخته نرد چوب گردو زیبایی گره ها

چوب گردو به واسطه ویژگی های خاص خود شامل: گره ها و شمایل زیبا، یکی از بهترین چوب ها برای ساخت تخته نرد می باشد. سختی متوسط چوب گردو امکان کار حرفه ای هنرمندان را امکان پذیر می سازد. جلاپذیری عالی چوب گردو در ساخت تخته نردهای منقش و درخشنده کمک شایانی می کند. درخت گردو را نیز باید از سلسله درختان راش به حساب آورد. این درخت در ایران ما قدمتی کهن دارد. همانند درخت راش شمال ایران می توان از چوب درخت گردو با ضخامت بالا برای ساخت انواع میز بهره برد. قابلیت ساب بالا یا همان پرداخت و امتزاج قطعات آن با چسب از ویژگی های مهم دیگر چوب گردو می باشد. معرق کاری تخته نرد ها از جمله تخته نرد کادویی اغلب با استفاده از چوب های گردو انجام می پذیرد.

 

تخته نرد کادویی طرح ایران باستان

جنسیت و تخته نرد

شاید در وهله اول، بازی تخته نرد بازی مردانه تصور شود ولی واقعیت میدانی فرهنگ این بازی، مسئله جنسیت را در این بازی نفی می کند. چه بسا زنان و دخترانی که در این بازی حرفه ای می باشند و مردان را در این بازی شکست می دهند و این مطلب نکته خوبی برای جلب نوجوانان برای میل به این بازی می باشد. سالمندان نیز برای انجام این بازی مشتاق می باشند. همبازی شدن نسلهای مختلف و جنسیت های مختلف رنگ تبعیض را محو نموده و به نوعی گفتمان بین نسلی فراهم می آورد. تخته نرد کادویی در واقع تنها یک هدیه مادی نیست بلکه گفتگویی میان نسل ها را به ارمغان می آورد. گفتگویی که در قالب کری خوانی ها و از پیش برنده دانستن خود شروع  می شود، هیجان را منتقل می کند و در نهایت با برد یکی از طرفین بازی خنده ها وشادی هایی را تقدیم می کند و فلسفه بازی تخته نرد همین نزدیک کردن احساس ها و ارزش های انسانی است ولاغیر.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش