تخته نرد های منت کاری شده

تخته نرد منبت سمبل عشق و هنر ایرانی

تخته نرد منبت تحت سلطه هنر منبت کاری، جلوه زیبایی به صنایع دستی کشور ما می بخشد. نقش برجسته هایی که با تراش و کنده کاری بر روی چوب قرار می گیرد منجر به خلق آثار زیبایی در حوزه صنعت هنر تخته نرد می بخشد. به جرات می توان کانون اشاعه منبت کاری بر روی چوب را شهر ملایر ایران عنوان نمود. این صنعت از نقش برجسته بر روی سپرهای جنگی و شمشیر ها و ادوات جنگ در گذشته نمود پیدا کرده و امروزه به صنایع دستی کشورها رنگ و رونق جدیدی بخشیده است. به جرات می توان تاثیر این منبت کاری را در زیبایی حوزه هایی چون مبلمان منازل انکار نمود. تخته نرد منبت امروزه با زیبایی خاص در فروشگاه های عرضه محصولات و صنایع دستی جلوه می کند.

تخته نرد منبت جلوه زیبایی

 

شیوه های اجرای تخته نرد منبت کاری

امروزه به دو شیوه اعمال منبت کاری انجام می گیرد: شیوه سنتی یا همان شیوه دستی است که ظرافت آن غیر قابل اغماض می باشد و دیگری شیوه مکانیکی و ماشینی CNC  که دارای مزایای تسریع بخشیدن به منبت بر روی تخته نرد ها و همچنین پیاده سازی طرح های پیچیده تر می باشد. تخته نردهای ایران کیفیت بسیار بالایی دارد و در شهر سنندج مرکز استان کردستان نیز طرح های زیبایی از تخته نرد چوب گردو ساخته می شود.

تخته نرد منبت

تخته نرد و شطرنج منبت

 بازی شطرنج به نوعی در صنعت چوب با بازی تخته نرد آمیخته است. مهره های زیبای منبت کاری شده و حاشیه های زیبای منبت بر روی چوب بازی تخته نرد، خود کتابی از عجایب دستان هنرمندان ایرانی است. ایرانیان همواره در سنت عشق ورزی در کار با چوب، گوی سبقت را از اجنبیان و دیگر تمدن ها ربوده اند. و امروز با تلفیق ماشینی و دستی منبت بر روی چوب آثار با کیفیت و بدیع از انتظار می آفرینند. هنر منبت بر روی چوب در نقطه مقابل معرق کاری که بر روی فلزات و با ضربات بر روی سطوح فلزی صورت می گیرد قرار دارد. تخته نرد منبت ایرانی نماد حوصله و تلاش هنرمندان ایران زمین است.

 

تخته نرد منبت با شطرنج منبت کاری شده

 

تقسیمات میدان بازی تخته نرد

برای بازی تخته نرد که بازی است باستانی، عدد و حروف بیانگر تناسباتی هستند که از قدیم الایام و نسل به نسل و به طور شفاهی به دست ما رسیده اند. 24 خانه ای که در آن تعبیه می شود معرف 24 ساعت شبانه روز می باشد. 4 قسمت زمین بازی معرف 4 فصل سال. مهره های سفید و سیاه کروی بازی معرف شب و روز. تاس ها معرف شانس در زندگی. مهره ها نماد انسان ها. گردش مهره ها معرف اعمال انسان ها. عدد سی مهره معرف سی شبانه روز ماهیانه و برداشتن مهره ها از روی تخته نرد در پایان بازی معرف مرگ آدمیان است. شاید این تناسبات در طول زمان تغییر کرده باشد، ولی روح بازی به ما در القای معانی سمبل ها و اعداد کمک می نماید. قوانین بازی تخته نرد یادآور حرکات انسان در حیطه بازی آفرینش می باشد. حرکاتی که بسان ریختن تاس بخت و اقبال در میدان آفرینش است. توافقات صورت گرفته در انجام این بازی با رعایت اعتدال و احترام به نظر بازیکنان صورت می گیرد به طور مثال: برای انتخاب نفری که رنگ مهره ها را تعیین می کند، قانون کمترین یا بیشترین تاس ریخته اعمال می گردد. این قانون همچنین می تواند در بازی شطرنج و انتخاب رنگ مهره ها مصداق پیدا نماید. روح بازی سفر است. سفری با دوست و رفیق در زمانی که بن مایه اش عشق و دوستی است و رقابتی مهیج برای اعضای خانواده و دوستان.تخته نرد منبت القاگر عشق همزیستی انسان با انسان است .

 

تخته نرد منبت با طرح زیبا

 

تخته نرد آمیزه حیات و تلاش

تخته نرد منبت بازی، حکایت زنده بودن چوب و آتش درون انسان ها را بازگو می کند. این تخته های چوبی گواه جاودانگی حیات دنیوی برای جهانیان هستند. کارهای چوبی جاویدان می مانند و داستانی می سازند از تلاش هنرمندان برای تبیین اندیشه های منعطف در نظامات انسانی. تکنولوژی های جدید می توانند منبت را به قله زیبای این هنر برسانند.توسعه صنعت هنر منبت بر روی چوب می تواند دریچه ای باشد برای فرار از منابع نفتی و سود فراوانی عاید کشور ما کند. در دنیای بی رحم بازی های اینترنتی توسعه بازی های سنتی از نسلی به نسل دیگر می تواند مرهمی باشد بر زخم کمبود های ارزش های انسانی. لمس تخته نرد های منبت کاری شده لمس دستان هنرمندی است که با کوشش و تلاش، پیکر زمخت چوب را خراشیده و شکل داده است.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش